16 wskazówek jak nigdy nie stracić dorobku całego życia

Każdy kto regularnie uruchamia biznesy wie jak łatwo jest stracić. Prezentujemy 15 porad jak nie stracić jeśli planujemy się rozwijać.

1. Kontroluj kilka biznesów. Załóżmy, że masz 4 biznesy jeden Ci upada i trzymasz limit 4 biznesów to na miejsce tego upadłego uruchamiasz nowy. Musisz trzymać założony limit firm a jeśli jakaś upada to przejmujesz inny. Osoby które kontrolują kilka firm, zazwyczaj te firmy nie upadają im równocześnie. W międzyczasie masz czas na ratowanie biznesu.
2. Załóżmy, że masz 120 tyś zł oszczędności. Tak czysto teoretycznie. Nie inwestuj wszystkiego naraz. Jeśli zainwetsujesz 30 tyś zł. I na tym „odepchniesz się” przez 5 lat przez 5 lat odłożysz 30 tyś to masz tyle samo. Załóżmy, że inwestujesz co 5 lat po 30 tyś zł to na tych 120 tyś zł możesz się utrzymywać przez 20 lat. Co nie byłoby możliwe gdybyś zainwestował tą kwotę naraz. Rozumiesz? 30 tyś zł 5 lat prowadzenia biznesu, następne 30 tyś zł, kolejne 5 lat prowadzenia biznesu. Jeśli przez każde te 5 lat odłożysz jakąś kwotę to możesz żyć w nieskończoność.
3. Kupuj tylko i wyłącznie prosperujące firmy. Prosperującą firmę możesz znaleźć na portalu www.investing.pl czy na www.biznesoferty.com lub www.symultana.pl Przejmując działającą firmę pozbywasz się ryzyka braku przepływu kapitału do momentu rozkręcenia firmy. Biznesy z małym majątkiem takie jak np. restauracje możesz nabyć za 24 miesięczny zysk. Czyli załóżmy, że biznes notuje 10tyś zł zysku to cena sprzedaży wynosi 240tyś zł. Portal internetowy, nawet prosperujący możesz już nabyć za kilkanaście tysięcy złotych.
4. Rozróżniamy 4 podstawowe cykle egzystencji firm. Są to pojęcia wymyślone przez ekonomistów i dotyczą fazy cyklu życia firmy i tego, czy zyski spadają czy rosną.
Etap 1- „Kula u nogi” początek firmy, firma jest nierozkręcona i czeka na wzrost zysków
Etap 2- „pies gończy”Firma funkcjonuje już jakiś czas na rynku i osiąga wyniki.
Etap 3- „Spółka gwiazda” biznes jest rozkecony i jest w najwyższej fazie cyklu.
Etap 4- „zwrot w tył” biznes wraca do psa gończego i jego zyski zaczynają spadać.
Jak widać w przypadku 75% firm części z nich zyski spadają po czasie. Przejmując działający biznes najbardziej opłaca się go nabyć na końcu etapu egzystencjonalnego „pies gończy” lub na początku gdy jest to „spółka gwiazda”. Wtedy mamy najlepsze zestawienie wysokości zysków i dwa najlepsze cykle. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich biznesów, ale większości. Spółki akcyjne którym zależy na cenie waloru i chcą żeby był jak najdroższy rozwijają się niemalże w nieskończoność i też rosną ich zyski. Jednak w przypadku małych firm wygląda to tak jak wspomniałem.
5. Nie oszukuj, nie kradnij, nie wyłudzaj. Duża część osób traci dorobki przez brak uczciwości. Tracą na skutek spraw sądowych, egzekucji komorniczych, odszkodowań itp.
Odpowiedzialne inwestowanie jest niezwykle istotne i to ono może zadecydować o przyszłej porażce lub sukcesie.
6. Ukrywaj majątek, oszczędności i firmy. W internecie znajdziesz sporo ofert o pomocy przy ukrywaniu majątku. Nie ułatwiaj pracy komornikom, w końcu to chodzi nie tylko o Twoją przyszłość, ale również Twoich dzieci, żony czy rodziny, jeśli takie posiadasz.
7. Szkol personel swojej firmy, każ im czytać poradniki, niech będą ekspertami. Sam również staraj się być możliwie jak najlepszym ekspertem. Osoby, które wiedzą jak działać statystycznie mniej tracą. Natomiast sama wiedzą jest tania, albo nawet darmowa. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę „blog marketingowy”, „porady biznesowe” to wyskoczy Ci mnóstwo artykułów z wiedzą tego typu. Wystarczy, że poświęcisz na edukację kilka godzin w miesiącu a Twój biznes będzie mądrzejszy razem z Tobą.
8. Płać podatki. Państwo podobnie jak obywatele muszą się z czegoś utrzymywać. Część z firm upada na skutek domiarów podatku i ataków fiskusa, czy ZUS. Pamiętaj, że lepiej prowadzić biznes odpowiedzialny.
9. Dywersyfikuj wszystko co posiadasz. O dywersyfikacji możesz przeczytać w moim innym wpisie na blogu. Zapraszam do lektury.
10. Duża część biznesów upada, przez źle prowadzony marketing. Wystarczy, że przeczytasz maksymalnie 5 książek o marketingu a Twoje działania będą profesjonalne. (publikacje mogę Tobie polecić jeśli do mnie napiszesz na maila).
11. Jeśli istnieje taka możliwość to twórz firmy komandytowe. W spółce komandytowej masz całkowite wyłączenie od odpowiedzialności (również majątkowej) właściciela firmy. Oczywiście nie oznacza to, że jeśli nie ponosisz odpowiedzialności to wolno Tobie zarządzać tą firmą nielegalnie. Wręcz przeciwnie. To optymalizacja ryzyka.
12. Do odpowiedzialnych zadań zatrudniaj tylko zaufane osoby. Defraudacje to częsty problem w biznesie. Sam miałem tego typu problem, gdy w 2009 roku sprzedawałem części samochodowe, pracownik ukradł mi towar o wartości kilku tysięcy. Ludzi można sprawdzić, ich skłonność do wywrotowego działania i okradania pracodawcy.
13. Korzystaj z usług firm doradczych. W internecie jest ich ogrom, doradztwa marketingowe, księgowe, prawne. To od jakości Twojego biznesu i profesjonalizmu zależy jak on będzie funkcjonować.
14. Unikaj konfliktów. Z obserwacji i autopsji wywnioskowałem, że w dzisiejszych czasach dużo osób „bawi się” w niszczenie i wykańczanie ludzi. Zwłaszcza takich z którymi popadli w konflikty. Brak wchodzenia komuś w drogę może zaważyć o sukcesie lub porażce.
15. Inwestuj w nieruchomości i inne dobra trwałe. Tradycyjny biznes jest zmienny. Raz zarabiamy więcej raz mniej. Nieruchomości do dobra trwałe, które jest najtrudniej stracić.
Wystarczy flipować czyli kupić nieruchomość z zamiarem jej szybkiej odsprzedaży aby błyskawicznie podnieść stan swojego majątku. Na jednym takim flipie możesz zarobić 40tyś zł do nawet 120 tyś zł, ale wiele zależy od różnych czynników. Nieruchomości to temat rozległy jak ocean, więc warto wcześniej zgłębić wiedzę.
16. Inną przyczyną niepowiedzeń jest brak wyczucia chwili. Niektóre branże są sezonowe, jak na przykład sprzedaż obiadów w restauracji. Ten biznes lepiej idzie latem więc optymalny czas na jego otwarcie to środek wiosny. Podobnie jest z hotelami i pensjonatami.
Dla przykładu używane samochody lepiej sprzedają się zimą więc tutaj optymalny czas na otwarcie tego typu biznesu to późna wiosna. Jeśli masz pytania do mnie o swój biznes, to napisz na maila mateusz@europolnexis.com.pl. Na pewno Tobie odpowiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 34 = 40