Jak pozyskać inwestora na rozwój biznesu i jakie firmy najbardziej lubią inwestorzy

Pozyskiwanie inwestora jest czasochłonne. Nawet jeśli uda nam się prowadzić negocjacje z jakimś inwestorem to i tak nigdy do końca nie wiadomo, czy uda nam się pozyskać kapitał. W Polsce funkcjonuje trochę firm, typu „venture capital”, które inwestują w cudze pomysły biznesowe.
Osobiście do pozyskiwania inwestorów do firmy używałem mediów społecznościowych. Inwestowałem w reklamę pozyskiwania kontaktów. Zbierałem również wspólnie ze współpracownikiem adresy mailowe i wysyłałem zaproszenie do inwestycji. To dwa najbardziej skuteczne sposoby na pozyskanie kapitału. W przypadku jeśli, kontakty zbieramy przez Facebooka
do dobrą grupa docelową będą osoby o zainteresowaniach finansowych i biznesowych. Dodatkowo aby zwiększyć zasięg swoich działać i dotrzeć do większej ilości osób, które mogą wnieść kapitał do Twojej firmy, możesz użyć portale takie jak www.biznesoferty.pl. Generalnie na portalach ogłoszeń biznesowych jest dość dużo osób, które szukają pomysłów na biznes. Małą kwotę od inwestora jest łatwiej pozyskać oraz szybciej.

Polecam Tobie stworzyć również profesjonalne biznes plany, analizy, oraz prezentację multimedialną. Jeśli inwestor zobaczy, że jesteś przygotowany profesjonalnie to znacząco zwiększasz swoje szanse na otrzymanie kapitału.

W jakie firmy najchętniej inwestują ludzie z kapitałem?
-Firmy które regularnie opłacają swoje zobowiązania finansowe. Inwestorzy w obawie przed utratą środków unikają firm działających jak mafia. Osobiście też bym nie powierzył środków przestępcą,
bo wiem, że na tym stracę.

-Kolejnym czynnikiem który może przyciągnąć inwestorów jest zatrudnianie dobrych ekspertów w firmie. Doradcy marketingowego, finansowego, prawnego. Inwestorzy lubią firmy, które działają profesjonalnie. Z tego względu polecam Tobie wprowadzić systemy zarządzania jakością, zarządzania zasobami firmy, analitykę marketingową, psychologię motywowania personelu, zarządzanie kompetencjami, czyli posiadanie bazy wiedzy o branży w której się działa. Jeśli inwestor zobaczy, że jesteś profesjonalistą to zgarniesz dodatkowe punkty prawdopodobieństwa, że zainwestuje w Twój pomysł swój czas i pieniądze.

-Firmy wkoło których panuje duży rozgłos i które są kochane przez klientów. Nie każda firma ma dobrą reputacje, ale reputacja sporo pomaga w biznesie. Podobno złe wieści rozchodzą się wielokrotnie szybciej niż dobre. Żeby przetrwać firma musi mieć dobrą reputację.

-Inwestorzy chętnie inwestują w firmy, które się szybko rozwijają oraz są innowacyjne i potrafią się wyróżnić na tle konkurencji.

Pozyskać inwestora jest znacznie łatwiej jeśli dysponujemy jakimś zabezpieczeniem majątku dla inwestora. Może to być weksel potwierdzony notarialnie, który inwestor będzie mógł sprzedać w razie niewypłacalności. Zabezpieczeniem kapitały może być nieruchomość (to ulubione zastawy inwestorów). Jeśli masz do mnie pytania lub szukasz doradcy biznesowego to napisz mateusz@europolnexis.com.pl